PODEPSAT PETICI
VLOŽKY DO ŠKOL
Navrhli jsme změnu vyhlášky, která zajistí menstruační potřeby ve všech školách. Teď už zbývá jediné – aby Ministerstva školství a zdravotnictví tuto změnu uvedla v praxi. Pomozte nám ukázat, že na tom lidem záleží. Menstruace není volba, změna systému ANO!
Každá pátá dívka v Česku by musela při nečekané menstruaci použít toaleťák, protože na škole nemá k dispozici menstruační potřeby (MP). To je realita pro více než 89 000 dívek, které se rozhodně nesoustředí na výuku, ale spíš na stres z protečení. Jestli na záchodě ve své škole najdete kromě toaleťáku i vložky je dnes otázka štěstí – jestli je škola sama zajistí. My to ale chceme změnit.
PROČ JE TO POTŘEBA A PROČ PRÁVĚ TEĎ?
📌 Zda škola nabízí menstruační potřeby, závisí na dobré vůli jejího vedení.
⚖️ Jde o nerovnost v přístupu ke vzdělání.
🧼 Menstruační potřeby nejsou v základním hygienickém standardu škol.
Ve Velké Británii každá pátá dívka už alespoň jednou vynechala školu kvůli menstruaci. Ne proto, že by byla nemocná, ale protože si nemohla dovolit menstruační potřeby, nebo je ve škole neměla kde získat. V Česku nebude situace o moc rozdílná a my věříme, že v roce 2025 by tohle už neměla být realita.
Další dostupná data ze zahraničí se také od Česka nebudou příliš lišit. Například 20 % dívek v USA alespoň jednou vynechalo školu kvůli nedostatku menstruačních potřeb. Každá druhá dívka ve Velké Británii nepřišla do školy kvůli menstruaci, každá třetí dívka měla problém se získáváním menstruačních potřeb.
Zda škola pomůcky poskytuje dnes závisí na tom, jak osvícené má vedení a kolik má financí. Tak to ale být nemá. Menstruační potřeby patří ke školnímu standardu stejně jako toaletní papír nebo mýdlo. Dostupné menstruační potřeby pomůžou i s otevíráním tématu menstruace na školách a přispějí k její destigmatizaci. V současné chvíli rámcové vzdělávací plány pro základní vzdělávání, podle kterých se řídí výuka, pojem menstruace vůbec neobsahují. Podle dotazníkového šetření AcceCycle 3 z 10 respondentek žádné informace o menstruaci nedostaly.
Nejde o návrh, který je v nedohlednu. Právě teď má Ministerstvo školství v rukou moc tuto změnu společně s Ministerstvem zdravotnictví udělat – nebo ji nechat spadnout ze stolu. Potřebujeme ministerstvům ukázat, že lidé opravdu chtějí menstruační potřeby ve všech školách.
CO UŽ JSME UDĚLALI?
Vypracovali jsme konkrétní návrh změny hygienické vyhlášky. Ta by nově měla říkat, že kromě toaletního papíru, mýdla a omyvatelných stěn má být na každé základní a střední škole alespoň jeden záchod s volně dostupnými menstruačními potřebami.
Zapojili jsme školy, odborníky a organizace.
Uspořádali jsme kulatý stůl na téma menstruačních potřeb ve školách v Poslanecké sněmovně pro politiky, političky a zástupce ministerstev, kde náměstci ministra školství i zdravotnictví řekli, že jsou připraveni hygienickou vyhlášku změnit, tak jak navrhujeme. Ministerstvo školství si však chce ověřit, že tato změna je opravdu žádaná.
Vedeme jednání s MŠMT a MZd.
Účastníme se jednání se zřizovateli.
Potřebujeme veřejnou podporu, abychom dotlačili změnu do finále. Česká republika by se mohla stát první zemí, která jednoduchou změnou vyhlášky zajistí menstruační potřeby na základních a středních školách. Byli bychom tak vzor pro ostatní země.
SITUACE V ČESKÉ REPUBLICE
Podle průzkumu si 67 % lidí v ČR přeje, aby menstruační potřeby byly ve školách zdarma dostupné. Tomu říkáme solidní podpora veřejnosti a doufáme, že se nám ji podaří překlopit v podpisy petice!
Mnohá města přistupují k zavádění menstruačních potřeb do svých škol. Průkopníkem se v tomto stalo město Ostrava, které v roce 2024 zavedlo volně dostupné MP ve všech svých základních školách. Projekt se jim velmi osvědčil a učitelé a učitelky uváděli, že se snížila absence žaček kvůli menstruaci a obecně se zvýšila pohoda žaček ve škole. Díky relativní finanční nenáročnosti projektu tak budou MP dodávat do škol i nadále. Po vzoru Ostravy, a díky široké osvětě, se nyní přidávají i další města jako například Brno, Frýdek-Místek a Praha.
Na druhou stranu například v Ústí nad Labem radní odmítli schválit podporu pro zavedení menstruačních potřeb a jeden z radních toto zamítnutí okomentoval slovy, že když mají dívky na pervitin, tak mají na MP. Toto není systémové řešení. Menstruace je biologický proces a dívky na školách si nevybírají, zda ji budou nebo nebudou mít. Dostupné MP by tak neměly být závislé na vůli jednotlivých radních. Stejně tak by dívky neměly být v nejistotě, zda jim zřizovatelé přestanou zajišťovat MP, když se změní vedení radnice.
Je důležité také zmínit, že v současné chvíli menstruační potřeby nedodává žádný kraj. Kraje jsou zřizovateli středních škol. V praxi to znamená, že vložky nejsou zajištěny na žádných středních školách a ty jsou tak zcela opomenuty.
Náklady na zajištění menstruačních potřeb pro jednu školu na rok jsou okolo 10.000. Toto číslo se podařilo ustanovit díky projektu v Ostravě a projektu organizace Člověk v tísní. A je potřeba si říct, že se jedná o opravdu o malou položku v rozpočtu zřizovatelů.
ZAPOJ SE DO KAMPANĚ
VE SVÉM KRAJI
Dává ti kampaň smysl a chceš udělat víc, než jen podepsat petici? Tohle je kampaň nás všech.
Můžeš si stáhnou plakáty, letáky i samolepky a šířit je ve svém kraji. Můžeš pověsit leták ve své firmě a motivovat tak celý kancl. Je jen na tobě, jak s nimi naložíš!
MÁM ZÁJEM O KAMPAŃOVÉ MATERIÁLY
Buď součástí změny.
Buď Sola.
ChceŠ to dostávat
nepravidelně?
Odebírejte náš periodník!